Kraštovaizdžio projektavimas

Park am Gleisdreieck: įkurtas 2011, Berlynas

Visai naujas, šiuolaikinis parkas atidarytas gyvenamajame kvartale ir yra skirtas gyventojų laisvalaikiui. Parkas stebina itin kokybiška mažąja architektūra (modernios dangos, suolai, šviestuvai) ir natūralia gamta. Tai mažai priežiūros reikalaujantis parkas, dėl to čia nėra išpuoselėtų gėlynų - juos puikiai pakeičia savaime augančios vietinės gėlės („piktžolės“?). Parke taip pat darniai įkomponuoti senieji čia buvę geležinkelio bėgiai.

 

Giardino Giusti: įkurtas XVI a., Verona

Istorinis sodas buvo sukurtas prie Giusti rūmų, vakariniame kalvos šlaite, nuo kurio atsiskleidžia nuostabi miesto panorama. Šis klasikinis sodas pasižymi Italijos renesanso stiliaus bruožais: taisyklingas erdvės išplanavimas, formalūs parteriai, geometriškai apkarpyti augalai, elegantiškos visžalių augalų struktūros, minimali puošyba, fontanai, skulptūros, labirintas.

 

Hortus Conclusus: įkurtas 2011, Londonas

Šis laikinas paviljonas-sodas buvo įrengtas Hyde parke. Uždaras juodas karkasas iš visų pusių supa sodą, pro siauras duris patekus į vidų netikėtai atsiveria įdomiai sukomponuoti gėlynai. Augalai susodinti atviro kiemelio centre, o perimetru, palei sienas, išdėstyti stalai ir suolai. Čia atsisėdus galima pasigrožėti olandų dizainerio Piet Oudolf sukurtais daugiamečių augalų gėlynais. Šis paprastos, minimalistinės struktūros paviljonas kuria originalios ir labai jaukios erdvės įspūdį.

 

Banko lauko terasa: įkurta 2009, Vilnius

Konstitucijos prospekte prieš kelis metus buvo atidaryta stilinga vieša vieta. Tai nuožulni medinė terasa su originaliomis kėdėmis ir puikiu vaizdu į upę. Erdvę puošia apvalių formų gėlynai su įprastų, tačiau originaliai suderintų augalų kompozicijomis. Tai gera vieta praleisti laisvą laiką arba pasigrožėti Neries vingiu, puikia miesto panorama. Šiuolaikiškai apsodintas ir pagrindinis įėjimas į pastatą – aplinką puošia aukštos miskantų „šluotos“.

 

Potters Field Park: įkurtas 2007, Londonas

Parkas yra pietiniame Temzės krante, netoli Tower tilto. Šiame parke yra suderintos dvi skirtingų funkcijų erdvės. Toliau nuo upės, pietinėje dalyje įrengtas parkas skirtas ramiam poilsiui. Čia esančius laisvos kompozicijos gėlynus iš daugiamečių gėlių ir žolių sukūrė olandų dizaineris Piet Oudolf. Šiaurinė parko dalis yra panašesnė į judrų skverą – čia mažiau gėlių, vyrauja medžiai ir krūmai, susodinti taisyklingai geometriškai. Žalios vejos fone išsiskiria balti himalajinio beržo (Betula utilis) kamienai.

 

Riem Park: įkurtas 2006, Miunchenas

Parkas yra išskirtinėje vietoje – anksčiau čia buvo oro uostas. Didelėje teritorijoje suformuotos natūralistinės pievos, į kurias yra įsiterpę taisyklingai susodintų medžių blokai. Čia taip pat yra stačiakampio formos tvenkinys, daugiamečių augalų gėlynai, labai primenantys natūralų kraštovaizdį. Parkas yra skirtas gyventojų poilsiui – čia daug besiilsinčių, sportuojančių aplinkinių rajonų gyventojų.

 

Volkspark Potsdam: įkurtas 2001, Potsdamas (Vokietija)

Tai tikrai modernus XXI-ojo amžiaus parkas, pasižymintis geometrine kompozicija ir originaliais augalų deriniais (įsimintini rožių ir dekoratyvinių žolių gėlynai). Tačiau svarbiausia, jog šis parkas yra visada gyvas ir dinamiškas – čia pilna laiką leidžiančių ir pramogaujančių, sportuojančių žmonių. Tai kuria dinamišką ir laisvą atmosferą; šis parkas tikrai skirtas žmonių, o ne tik augalų poreikiams.

 

Themes Barrier Park: įkurtas 2000, Londonas

Toliau nuo miesto centro, rytuose, netoli Temzės upės užtvankos yra išskirtinis, šiuolaikiškas parkas. Jame galima rasti želdynų zoną, natūralistinę pievą, paviljonus, vaikų žaidimų aikšteles ir kt. Įdomiausia ir labiausiai išsiskirianti parko dalis yra karpomų krūmų ir daugiamečių gėlių juostomis apsodinta teritorija, kurios įspūdingas vaizdas atsiveria iš viršuje esančių apžvalgos aikštelių. Tokia paprasta, tačiau įspūdinga augalų kompozicija tarsi nubanguoja į netoli esančią Temzės upę.

 

Parc de Joan Miró: įkurtas 1979, Barselona

Parkas susideda iš dviejų dalių: žemiau esanti zona, pilna palmių ir eukaliptų medžių – skirta ramiam poilsiui. Arčiau judrių gatvių yra žalias skveras, kuriame dominuoja 22 m aukščio Joan Miró skulptūra „Moteris ir paukštis“. Skulptūrą supa negilus baseinėlis, toliau įrengti įdomūs banguoto reljefo gazonai.

 

Keukenhof: įkurtas 1949, Lisse (Olandija)

Garsiausia pasaulyje svogūninių gėlių paroda, vykstanti kovo-gegužės mėnesiais. Ši šventė rengiama Olandijos regione, kuriame tradiciškai auginamos įvairiausių rūšių, formų, spalvų svogūninės gėlės. Tai puiki pavasario šventė su gausybe tulpių, krokų, hiacintų ir kitų gėlių žiedų.

 

Chelsea Flower Show: rengiama nuo 1905, Londonas

Tai vienas iš svarbiausių įvykių sodo dizaino pasaulyje – turbūt garsiausia srities paroda, sutraukianti dalyvius ir lankytojus iš viso pasaulio. Parodoje galima pamatyti įrengtus sodus, kuriuos kuria garsiausi savo srities dizaineriai. Palapinėje būna įrengta didžiulė įvairiausių augalų paroda. Chelsea Flower Show galima pamatyti naujausias sodo dizaino tendencijas.

 

Insel Mainau: įkurtas 1856, Konstancas (Vokietija)

Parkas yra unikalioje vietoje – didžiulio Bodensee ežero saloje, taigi vanduo iš visų pusių supa šį seną parką. Saloje yra XIX a. rūmai; želdynai šalia jų buvo natūrali parko pradžia. Dabar čia galima pamatyti rožyną, įspūdingo dydžio, retų rūšių medžių ir margų vienmečių gėlių gėlynų. Parkas yra nuolat kruopščiai prižiūrimas ir pritraukia didelius turistų srautus.